Vinařice čp.729 naproti ul. Třebichovická
Kladno - Švermov

+420 774 311 131
info@designstone.cz

Umělý kámen zabydlený v interiéru a exteriéru

Kámen tvoří od pradávna nedílnou součást lidských obydlí. Každý kámen je neopakovatelným originálem stejně jako my – lidé. Má spoustu druhů, struktur, tvarů a barev. Díky tomu se může stát charakteristickým rysem celého interiéru, nebo může interiér v určitých detailech zajímavě podtrhnout.
Různorodost umělého kamene je vyloženě výzvou pro velice mnohostranné využití jak v soukromých, tak i v komerčních interiérech. Umělý kámen v jakékoliv podobě, barevnosti i struktury se stal luxusním doplňkem vstupních hal, obývacích pokojů, kuchyní i koupelen.
V současnosti je umělý kámen v interiéru nejen stavebním, ale i vyhledávaným designovým prvkem. Ozvláštňující prvky se objevují kamenné schodiště, obklady a obložení krbů či zajímavé interiérové parapety. Práce s umělým kamenem v interiéru tak může zahrnovat například tradiční kamenný krb, kamenem obezděnou krbovou vložku nebo horkovzdušnou sálavou zeď, a to vše třeba stylově doplněné také o dlažbu z umělého kamene.

Druhy a vlastnosti

Umělý kámen tu vždy byl, je a navzdory všemu „in“ zůstane i nadále.Kdo klade důraz na individualitu, originalitu a kouzlo, najde v umělém kameni ideální materiál. Zkrátka nepřijdou ani ti, kteří ocení jeho odolnost a životnost, která je minimálně 25 let.
Díky svým vlastnostem, barevnosti a různosti struktur nabízí umělý kámen nepřebernou řadu zajímavého využití v moderním interiéru.
Ošetřování a údržba přírodního kamene
Umělý kámen nepotřebuje v průběhu své životnosti žádnou zvláštní údržbu. Ta spočívá pouze v občasném opláchnutí či omytí čistou vodou. Běžný umělý kámen nevyžaduje skoro žádnou údržbu a jeho kresba zůstane „živá“ i po letech.
Pouze včasnou impregnací se však podaří ochránit kámen před mastnotou a vylitými tekutinami. Díky impregnaci se na povrchu umělého kamene vytvoří neviditelný ochranný film. I mezi impregnacemi nalezneme rozdíly, pro všechny však platí jedno pravidlo – impregnovat můžeme pouze suchý a čistý umělý kámen. Vyvarujte se také používání agresivních a abrazivních přípravků. Pozor je třeba dát a vyvarovat se kontaktu s mastnými a chemickými látkami. I přesto, že má umělý kámen minimální nasákavost, mohou tyto látky vniknout do materiálu a jsou potom těžce odstranitelné.
 

Venkovní obklady a umělý kámen

Hledáte tu nejvhodnější barvu na fasádu vašeho domu, ale stále se nemůžete rozhodnout, která bude ta pravá? Nezaujal vás ani jeden z nabízených odstínů? Pak možná pro vás bude zajímavým řešením umělý kámen.
Obklady z umělého kamene jsou téměř k nerozeznání od přírodního, jsou velmi nenáročné na údržbu, odolné, otěruvzdorné a mají poměrně dlouhou životnost. Dobře se s nimi pracuje a jejich montáž zvládne i průměrně zručný kutil. Vybírat můžete z pořádně široké škály nejrůznějších barev a textur. Umělý kámen lze použít nejen jako obklad již zateplené fasády domů, ale také na obklad krbů a komínů, opěrných zdí, ale i stěn v interiérech, dají se využít jako bazénové lemy nebo terasová dlažba.

Něco málo o umělém kameni

Umělý kámen nemá s umělou hmotou vůbec nic společného. Vyrábí se z betonové směsi odléváním do různých typů pružných forem. Beton se před vylitím do polyuretanové formy barví a po vyklepnutí z ní je ještě ručně dobarvován. Výrobcům se tak daří zachovat rozličnou barvu jednotlivých kamenů, jako je tomu ve volné přírodě. Na stálost původní barvy dávají dokonce záruku až pětadvacet let.
Původní výroba umělého kamene pochází ze Spojených států zhruba z poloviny minulého století, odkud se formy i výrobní technologie rozšířila do Evropy.
Umělý kámen sám o sobě není tepelně izolační materiál, proto je vhodné jej kombinovat třeba s minerální vlnou nebo polystyrenem. Je však mrazuvzdorný, dá se dále povrchově upravovat a je velmi dobrým zvukovým izolantem. Při jeho výrobě se nepoužívají žádné toxické látky, takže je možné jeho využití i v interiérech, navíc je ohnivzdorný. Jeho montáž je velmi jednoduchá. Moduly složené z jednotlivých kamenů se postupně lepí na obkládanou plochu.   Díky tomu je práce s nimi snadná a hlavně rychlá. Za pomoci mrazuvzdorného lepidla se aplikují přímo na jakýkoliv typ zdiva. Některé druhy je potřeba ještě dodatečně vyspárovat spárovací hmotou, jiné není potřeba lepit vůbec, obkládají se totiž nasucho. Ovšem jejich pořizovací cena je poněkud vyšší. Výrobky určené pro venkovní použití je vhodné ještě ošetřit hloubkovou penetrací, která dokáže zachovat jejich pěkný vzhled, ale především zabraňuje pronikání vody.

Zdroj: NM - bydlení